Katek_Kimya_Logo
Bizi Arayın : 0 212 216 09 46
info@katekkimya.com.tr

Alüminyum İçermeyen Roll On Deodorant Kullanın. Neden mi?

Aralık 09, 2016
Off

Roll on deodorantlarda zararlı kimyasal kullanılabiliyor. Alüminyum zirkonyum ve alüminyum klorohidrat da bunlardan. Alüminyum içermeyen roll on hakkında yazımızı okuyunca roll on deodorant a bakış açınız değişecek.

Koltuk altı lenfleri sağlıklı vücut için çok önemlidir ve göğüs kanseri vakalarında lenf bezlerinin etkisi çok fazladır. Terlemenin kontrol altına alınması için kullanılan roll on deodorant, sprey deodorant gibi ürünler lenf bezlerine zarar vermektedir. Çünkü bu ürünlerde terleme engellenmeye ve kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Koltuk altı lenflerinin sağlığı için ter kontrol altına alınmamalı yani terleme engellenmemeli ve koltuk altında terlemeyi sağlayan gözenekler kapatılmamalıdır.

Piyasada satılan ürünlerde kullanılan alüminyum bileşenleri ise koltuk altı lenflerinin çalışmasını engellemekte ve ter gözeneklerini kapatmaktadır. Nortwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmada deodorant kullanan bayanların göğüs kanserine daha erken yakalanabileceği ortaya konulmuştur. Deodorantın direk olarak kansere nasıl yol açtığı tam olarak bilinemese de alüminyum içeren kimyasalların buna neden olduğu düşünülmektedir.

“Kanser vakalarındaki artışın istatistiklerde belirginleşmesinden sonra aluminium chlorohydrate içeren deodorantlar sorgulanır olmuştur. Çünkü, klinik çalışmalarda aluminium chlorohydrate içeren deodorantların uygulandığı koltuk altına en yakın bölge olan göğsün üst-dış kısmında kanser tümörünün daha çok oluştuğu gözlemlenmiştir. ”

University of Reading’de yapılan farklı bir bilimsel çalışmada aşırı östrojen (kadınlık hormonu) salımının gögüs kanseri tümörünün gelişmesine ve ilerlemesine neden olabileceği ortaya konmuştur. Aluminyum klorohidrat da östrojen hormonu üzerine etkilidir. İngilizce olarak aluminyum chlorohydrate olarak adlandırılan kimyasal madde östrojen hormonu benzer etki oluşturmakta ve hormonal dengeyi bozabilmektedir. Bundan dolayı da gögüs kanserine neden olabileceği kanıtlanmıştır.

İngiltere’de Bedford Hastanesi Klinik Araştırmaları Merkezi doktoru Prof. Dr. Robert Thomas; sağlıklı kadınlar özellikle de kanser geçmişi olanlar kadınlar, deodorant kullanırken 2 defa düşünmeli, gögüs kanserine yakalanmış olanlar ise deodorant kullanımını kesinlikle bırakmalı, yorumunda bulunmaktadır.

Yine İngiltere’de Keele Üniversitesinde 17 hasta üzerinde yapılan araştırmalarda, alüminyum içeren ve ter kanallarını tıkayarak, terlemeyi önleyen deodorantların göğüs kanseriyle ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Koltuk altına yakın kanserli hücrelerde diğer kısımlara oranlara daha fazla alüminyuma rastlanmıştır. Genel itibariyle ise az yada çok miktarda kanser hücrelerinde alüminyum varlığı saptanmıştır.

Sonuç olarak aluminyum chlorohydrate ve aluminyum zirconium gibi bileşenler ter kokusunu engelledikleri için roll on deodorant ve sprey deodorantlarda kullanılmaktadır. Sağlığınız için tamamen zararlı olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur.